تبلیغات
جهان اسلام - دعا یعنى خواستن و گرفتن از خداوند متعال
جهان اسلام
امروز ، جهان اسلام ، بلکه سر تا سر جهان ، شاهد تحولات بزرگی است که خبر می دهد از تغییر معادلات جهانی
دعا یعنى خواستن و گرفتن از خداوند متعالمقصودِ عمومى از دعا ؛ یعنى خواستن و گرفتن از خداوند متعال. ما انسان‌ها نیازهاى زیادى داریم و وجودمان سر تا پا نیاز است. اگر در وجود خودتان دقّت كنید ، مى‌بینید از تنفّس كردن و غذا خوردن گرفته تا راه رفتن و گوش كردن و دیدن ، همه و همه حاكى از نیاز ما انسان‌هاست.


یعنى خداى متعال ، مجموعه‌اى از امكانات و نیروها را در اختیار من و شما قرار داده است كه با آن‌ها مى‌توانیم زندگى كنیم و همه نیز تحتِ اراده پروردگار است. هر كدام از این نیروها و امكانات كمبود پیدا كند ، انسان دچارِ مشكلِ اساسى در زندگى خود مى‌شود. مثلاً یك رگ یا یك رشته عصب از كار بیفتد ، یك عضله مشكل پیدا كند ، تا برسد به مسائلِ بیرون از وجودِ انسان یا مسائل روحى یا مسائل اجتماعى.بشر ، سر تا پا نیاز است. رفع این مشكلات و تأمین این نیازها را از چه كسى باید بخواهیم؟ از خداى متعال كه او حاجات ما را مى‌داند. « و اسئلوا اللَّه من فضله إن اللَّه كان بكلّ شى‌ءٍ علیماً ». خدا مى‌داند شما چه مى‌خواهید ، چه لازم دارید و چه چیز از او مى‌طلبید و سؤال مى‌كنید. پس از خدا بخواهید.


در جاى دیگر مى‌فرماید: « و قال ربّكم: ادعونى استجب لكم » پروردگار شما فرموده است: « دعا كنید مرا » یعنى « بخوانید مرا ؛ من به شما جواب مى‌دهم ». البته این جواب دادن، به معناى برآمدنِ حاجت نیست. مى‌گوید: « جواب مى‌دهم و لبیك مى‌گویم » ؛ استجب لكم. اما این استجابت الهى در بسیارى از موارد با دادنِ حاجت و آن چیزِ مورد درخواست شما همراه است.

پس ، این مطلب اوّل كه انسان نیازهایى دارد و رفع این نیازها را باید از خدا بخواهد. باید درِ خانه خدا رفت تا از تضرّع پیش دیگران ، بى‌نیاز شد...


در حدیثى آمده است: « افضل العبادة الدّعا ». بهترین عبادت‌ها دعاست. حدیث دیگر ، حدیث نبوى است. آن حضرت به اصحابِ خود فرمود: « ألا ادُّلكم على سلاح ینجیكم من اعدائكم و یدر ارزاقكم؟ » « آیا مى‌خواهید سلاحى را به شما نشان دهم كه هم شما را از دشمن حفظ مى‌كند و نجات مى‌دهد و هم روزى‌تان را فراوان مى‌كند؟ » این ، همان خواستن از خدا براى برآورده شدن حاجات است. « قالوا: بلى یا رسول‌اللَّه »، « عرض كردند: بلى ؛ بفرمایید ». فرمود: « قال تدعون ربّكم ». « خدا را دعا كنید ؛ خدا را بخوانید »، « باللّیل و النّهار » « شب و روز » ، « فإنّ سلاح المؤمن الدّعا » « سلاح مؤمن ، دعاست » ؛ یعنى دنبال حاجات رفتن با سلاح دعا. با دشمن ، با حادثه و با بلیه در افتادن با سلاح دعا.


یك روایت از حضرت سجاد علیه‌السّلام است كه مى‌فرماید: « الدّعاء یدفع البلاء نازل و ما لم ینزل » ؛ هم بلایى كه به سوى شما آمده است با دعا دفع مى‌شود و هم بلایى كه نیامده است. یعنى اگر دعا نكنید ، آن بلا متوجّه شما خواهد شد.مسأله بسیار مهمّى است. خداوند متعال ، وسیله‌اى به انسان داده است كه انسان مى‌تواند حوائج خود را - مگر در موارد استثنایى كه به آن اشاره مى‌كنم - با آن برآورده كند. آن وسیله چیست؟ خواستن از خداى متعال است.كلامى از امیرالمؤمنین علیه‌السّلام نقل شده است كه ایشان - بنا بر نقل - فرموده‌اند: « ثم جعل فى یدك مفاتیح خزائنه ، بما اذن فیه من مسألته » ؛ « خداى متعال ، به این‌كه به تو اذن داد از او بخواهى ، كلید همه گنجینه‌هاى خود را در دست تو قرار داد ». پس اذنى كه خداوند متعال داد تا هرچه مى‌خواهى از او بخواهى ، كلید همه خزائن الهى است. اگر انسان این كلید را به شكل درست به‌كار ببرد - از خدا بخواهد - مسلّماً آن را در اختیار انسان مى‌گذارد.


« فمتى شئت استفتحت بالدّعاء أبواب خزائنه » ؛ هر وقت بخواهى ، به‌وسیله دعا درِ خزائن الهى را باز مى‌كنى.

ببینید! این مسأله بسیار مهمّى است. چرا انسان خود را از این وسیله مهم محروم كند؟!آنچه خواندید گلچینی بود از سلسله گفتارها و توصیه های اخلاقی رهبر معظم انقلاب که تحت عنوان « سی روز ، سی گفتار » بر روی سایت دفتر حفظ و نشر آثار معظم له به صورت روزانه منتشر می گردد.در این شب ها ما را هم از دعای خود بهره مند بفرمایید ... التماس دعا ...


منبع

صفحه  « سی روز ، سی گفتار »  در سایت دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری


طبقه بندی: اجتماعی،  دینی،  فرهنگی، 
برچسب ها: دعا یعنى خواستن و گرفتن از خداوند متعال، نیازهاى انسان، دعا، مقصود عمومى دعا، اراده پروردگار، خداى متعال، مسائل اجتماعى، مسائل روحی، تأمین نیازهای بشر، حاجات، و اسئلوا اللَّه من فضله إن اللَّه كان بكلّ شى‌ءٍ علیماً، خواستن از خدا، و قال ربّكم: ادعونى استجب لكم، بخوانید مرا من به شما جواب مى‌دهم، برآمدن حاجت، استجابت الهى، استجابت دعا، تضرّع خدا، افضل العبادة الدّعا، بهترین عبادت‌ها دعا، ألا ادُّلكم على سلاح ینجیكم من اعدائكم و یدر ارزاقكم، فراوان شدن روزی، برآورده شدن حاجات، قال تدعون ربّكم، سلاح مؤمن دعاست، سلاح دعا، الدّعاء یدفع البلاء نازل و ما لم ینزل، رفع و دفع بلا، بر آورده شدن حوائج، ثم جعل فى یدك مفاتیح خزائنه بما اذن فیه من مسألته، كلید همه گنجینه‌ها، كلید همه خزائن الهى، فمتى شئت استفتحت بالدّعاء أبواب خزائنه،
ارسال توسط یک مهندس
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مهمترین موضوعی که امروزه باید به آن پرداخت چیست؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی